Dlaczego firmy pożyczkowe znajdują się w trudnej sytuacji?

Firmy pożyczkowe borykają się z dużym problemem ograniczenia kosztów pozaodsetkowych. Prawo w tej materii zmienia się ciągle na niekorzyść mniejszych kredytodawców. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o politykę antylichwiarską. To jedno z głównych haseł obecnej ekipy rządzącej. W artykule poznasz główne cechy krajowego sektora pozabankowego.

Coraz mniejsza konkurencyjność firm pożyczkowych

Firmy pożyczkowe to stosunkowo niewielka konkurencja dla banków. Marki pożyczkowe obsługują zaledwie kilka procent wszystkich pożyczek gotówkowych w porównaniu do największych graczy posiadających dodatkowo zróżnicowane procedury ograniczania ryzyka. Główny problem firm pożyczkowych to ograniczenie kosztów pozaodsetkowych, podatek bankowy, ograniczenia dotyczące rozliczeń podatkowych w odniesieniu do niespłaconych przez klientów długów. Firmy pożyczkowe z racji specjalizacji obsługują najczęściej kredytobiorców mniej wiarygodnych ekonomiczne. Znajdujących się wręcz na krawędzi wypłacalności. To powoduje zwiększenie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Nadmierne ograniczenie kosztów pozaodsetkowych przy obsłudze niewielkich kwot pożyczek konsumpcyjnych doprowadzi ostatecznie do zapaści całego sektora, o czym już mówi wiele powiązanych instytucji analitycznych, a także sami przedsiębiorcy. Wystarczy wspomnieć o Instytucie Staszica.

Walka z lichwą może doprowadzić do negatywnych konsekwencji gospodarczych

Eliminacja firm pożyczkowych, aby walczyć z lichwą odniesie wręcz odwrotny skutek. Dlaczego? Potrzeby kapitałowe nagle nie znikają, a potencjalny kredytobiorca ze zdolnością kredytową niewystarczającą w banku przejdzie do podejrzanych praktyk (szara strefa, realny rozwój grup przestępczych). Analitycy podejrzewają również udzielanie pożyczek bez żadnych norm, bez rejestracji w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego, bez spełniania założeń o prowadzeniu działalności gospodarczej. Załamanie rynku pożyczkowego może prowadzić w krótkiej perspektywie do pożądania nowych programów socjalnych narzucających jeszcze poważniejsze konsekwencje budżetowe.

Co robić, jeżeli korzystasz tylko z firm pożyczkowych?

Postaraj się pracować nad zdolnością kredytową. Monitoruj zmiany prawne dotyczące ograniczenia kosztów pozaodsetkowych. Badaj wiarygodność kredytodawcy w rejestrach KNF (bezpłatny dostęp). Na razie Polska należy do krajów, w których udało się opanować praktyki lichwiarskie, a także rozwinąć dynamicznie sektor pozabankowy. Ograniczenia w prowadzeniu podobnej działalności są już nie na miejscu i warto prowadzić możliwie najwięcej negocjacji, aby uzyskać prawdziwy obraz sytuacji, szczególnie od przedsiębiorców biorących na siebie ryzyko. Główne zalety dotychczasowych regulacji to bezpieczeństwo konsumenta, większa wiarygodność kredytodawców, wzrost popytu na drobne chwilówki, kredyty gotówkowe poza klasyczną bankowością detaliczną. Konkurencja, niezależnie od branży to zawsze wartościowy element dla konsumentów.

Ślady

Użyj tego linku jeśli chcesz stworzyć Ślad (Trackback) do tego wpisu

Komentarze

Wyświetl komentarze jako Płasko | Wątki

Brak komentarzy

Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu